Čo je COVID-19


Koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 bol identifikovaný v Číne na konci roka 2019. Predstavuje nový kmeň vírusu, ktorý u ľudí nebol doposiaľ známy. Ochorenie sa prenáša kvapôčkovou infekciou, odhadovaný inkubačný čas ochorenia je 2 až 14 dní.
Kto je najviac ohrozený ťažkým priebehom ochorenia?


Podobne ako iné infekčné choroby, napríklad chrípka alebo ochorenia spôsobené pneumokokmi, je nový vírus nebezpečný najmä pre seniorov a dlhodobo chorých ľudí (kardiakov, diabetikov, onkologických pacientov a podobne). Pre zdravého človeka je prekonanie infekcie COVID-19 zvyčajne niečo podobné ako nepríjemná viróza. Takto prebieha u 4 z 5 nakazených. U zhruba 14 až 15 % je priebeh ťažší a u 5 % závažný. Asi 1 až 2 % končia smrťou. Percento úmrtí môže byť podstatne nižšie, vzhľadom na skutočnosť, že nevieme, koľko bolo/je bezpríznakových prenášačov ochorenia. Z toho dôvodu je horšie epidemiologicky kontrolovaný.
Aký je prameň pôvodcu nákazy nového koronavírusu COVID-19?


Ako prameň pôvodcu nákazy sa predpokladajú zvieratá na trhu v čínskom meste Wu-chan. Ľudia sa pravdepodobne nakazili kontaktom so živými zvieratami, ktoré sa predávajú aj na spomenutom trhu. Zatiaľ nie je presne isté, z akého zvieraťa môže nákaza pochádzať. Vo všeobecnosti však pôvodcom koronavírusu môžu byť divo žijúce zvieratá (netopiere).
Aké sú prejavy ochorenia?


Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie. Ide o všeobecné príznaky virózy, respektíve klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky – teplota nad 38 °C, kašeľ, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie. Spôsobuje infekcie dýchacích ciest až zápal pľúc. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa udáva 2 až 14 dní. Vo väčšine prípadov je priebeh ochorenia len mierny. Ukazuje sa však, že vírus môžu prenášať aj infikované osoby, ktoré nemajú vonkajšie prejavy ochorenia.
Aká je pravdepodobnosť, že sa novým koronavírusom nakazím?


Ľudia sa môžu nakaziť najmä od osôb, u ktorých bol koronavírus potvrdený a majú príznaky ochorenia. Ochorenie sa prenáša kvapôčkami sekrétu z nosa alebo úst, infikovaná osoba kašle a kýcha (vydychuje). Hlavný spôsob prenosu sú teda kvapôčky vylúčené osobou, ktorá kašle. Ak ste neboli v krajinách, kde sa ochorenie COVID-19 vyskytuje, resp. ste neboli v kontakte s osobami, ktoré uvedené krajiny navštívili, alebo ste neboli v kontakte s osobou chorou na COVID-19, ide s veľkou pravdepodobnosťou, vzhľadom na prebiehajúcu chrípkovú sezónu, o iné akútne respiračné ochorenie alebo chrípku či chrípke podobné ochorenie. Preto netreba podliehať panike. Samozrejme, aj v takomto prípade je dôležité kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, pretože i tieto ochorenia môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.
Ako sa lieči ochorenie spôsobené koronavírusom?


Liečba je symptomatická ako pri chrípke (podávanie liekov na zníženie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy, proti zápalu dýchacích ciest). Ide o vírusové ochorenie, preto sa nelieči antibiotikami. Očkovacia látka proti novému koronavírusu COVID-19 zatiaľ neexistuje.
Sú antibiotiká účinné pri prevencii a liečbe nového koronavírusu?


Nie, antibiotiká nie sú účinné proti vírusom, iba proti baktériám. Možná je však bakteriálna koinfekcia, t. j. okrem vírusového ochorenia dostanete aj bakteriálnu, pri ktorej sa nasadzujú antibiotiká.
Je potrebné preventívne dodržiavať nejaké hygienické návyky?


Verejnosti odporúčame dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré sú účinné vo vzťahu ku kvapôčkovým nákazám:
- Umývajte si ruky často mydlom a vodou najmenej po dobu 40 sekúnd alebo použite dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu.
- Očí, nosa i úst sa nedotýkajte neumytými rukami, zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahoďte do koša. A nemáte vreckovku, kašlite (kýchajte) do „lakťa“ (rukávu).
- Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky.
- Dodržiavajte vzdialenosť nad dva metre medzi vami a kýmkoľvek, kto kašle alebo kýcha.
- Vyhýbajte sa, resp., zvážte účasť na hromadných podujatiach, respektíve na miestach s vysokou koncentráciou ľudí.
- Ak ste chorý, telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby.
- Doma na lôžku sa z ochorenia liečte v samostatnej izbe.
- V domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov.
- Nosenie ochranného rúška a respirátora má význam u chorej osoby s respiračným ochorením alebo u zdravej osoby, ktorá sa zdržuje v blízkosti človeka s respiračným ochorením.
Ochráni ma pred infekciou nosenie ochranného rúška?


V oblastiach, kde je potvrdených viacero prípadov ochorenia s väčším počtom osôb (letiská, stanice, obchodné centrá, námestia), sa odporúča požívať respirátory. Treba ich meniť každé 3 – 4 hodiny.
Je pravda, že bežné rúška nechránia pred vírusmi na 100 %. Je to preto, lebo vírusové častice sú veľmi malé. Často sa však prenášajú na kvapkách hlienu. Rúška zabraňujú preniknutiu práve veľkých kvapiek telesných tekutín cez nos a ústa či už pri hovorení, kýchaní alebo kašľaní. Nosenie rúška a respirátora teda zníži množstvo potenciálnej infekčnej dávky pri úzkom kontakte s chorým. Preto je ich nosenie v prípade ochorenia lepšie, ako nechrániť ostatných ľudí vôbec. Centrum pre kontrolu ochorení odporúča používanie masiek ľudom, ktorí sú chorí alebo pre ľuďom, ktorí sa o chorých ľudí starajú, príp. žijú s nimi.
Pokiaľ nie je k dispozícii rúško, pomôže aj improvizácia – zakryť nos a ústa šatkou, šálom. V podstate čokoľvek, čo tvorí bariéru medzi dýchacími cestami chorého a okolím, zabráni aspoň sčasti prieniku baktérií a vírusov.
Pomôže v prevencii pred novým koronavírusom očkovanie proti chrípke alebo pneumokokom?


Očkovanie proti chrípke chráni iba pred chrípkou počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny. Vakcíny, ktoré chránia pred zápalom pľúc iného vírusového pôvodu, neposkytujú priamu ochranu pred koronavírusom. Je to celkom odlišný patogén a vedci naň musia vyvinúť samostatnú očkovaciu látku. Ak ste však očkovaný proti chrípke, nedostanete naraz chrípku aj koronavírus.
Ohrozuje koronavírus tehotné ženy?


Nie je dokázané, že by boli tehotné ženy náchylnejšie k infekcii COVID-19 alebo k rozvoju ťažkej pneumónie. Zatiaľ neexistujú ani dôkazy o tom, že by vírus priamo poškodzoval plod. Príznaky nákazy ako sú horúčka alebo zápal však môžu tehotenstvo skomplikovať. Dosiaľ nebolo potvrdené, že by sa nákaza u tehotných žien prenášala z matky na dieťa.
Môže pravidelné vypláchnutie nosa fyziologickým roztokom zabrániť infekcii novým koronavírusom?


Nie je dokázané, že by pravidelné vyplachovanie nosa fyziologickým roztokom chránilo ľudí pred infekciou novým koronavírusom, ani pred inými respiračnými ochoreniami.
Sú sušiče rúk na verejných toaletách účinné pri zabíjaní COVID-19?


Nie. Sušiče rúk s horúcim vzduchom nie sú pri zabíjaní COVID-19 efektívne, naopak, môžu rozvíriť aerosol (kvapôčky) s infekciou. Aby ste sa ochránili pred koronavírusom, mali by ste si ruky často umývať mydlom a vodou, a následne ich dôkladne osušiť pomocou papierových utierok.
Môže pitie alkoholu alebo roztoku s obsahom chlóru zabiť koronavírus v tele?


Nie. Vnútorné užívanie dezinfekčných prostriedkov, napríklad na báze chlóru, predstavuje vážne zdravotné riziko a ako ochrana proti vírusom je neúčinné, keďže tieto prostriedky nedokážu zabiť vírus vnútri organizmu a fungujú iba na dezinfekciu povrchov.
Môžem získať koronavírus z jedla napríklad zo stánku s rýchlym občerstvením?


V súčasnosti nie je dokázané, že by sa koronavírus mohol preniesť z jedla. Dôležité je dodržiavať základné hygienické zásady a umývať si ruky mydlom a vodou alebo používať dezinfekčný gél na ruky pred prípravou jedla a jeho konzumáciou.
Môžem sa nakaziť od psa či mačky?


V súčasnosti nie sú presvedčivé dôkazy o tom, že by sa zvieratá ako mačky a psy dokázali bežne infikovať novým koronavírusom. Po kontakte s domácimi miláčikmi je však vždy potrebné si umyť ruky mydlom a vodou. Chránite sa tak pred rôznymi bežnými baktériami, ako sú E.coli a salmonela. Zvieratá by pre istotu nemali prichádzať do kontaktu s chorými ľuďmi.
Môže sa nákaza preniesť prostredníctvom poštových zásielok z Číny?


Pri nákupoch na internete je dodacia lehota z ázijských krajín (napr. z Číny) obvykle tri týždne a viac. Nepredpokladá sa, že by vírus prežíval na plochách taký dlhý čas. Riziko šírenia nového koronavírusu z výrobkov alebo obalov je teda v tomto prípade veľmi nízke.
Čo robiť, ak prídem z krajiny, kde je vírus rozšírený a mám príznaky ako škrabanie v hrdle, kašeľ, kýchanie a pod.?


Pokiaľ sa u vás prejaví jeden z týchto príznakov:
- kašeľ,
- horúčka (teplota nad 38 stupňov Celzia),
- dýchavičnosť,
telefonicky kontaktujte vášho lekára.
Kontrolujte svoj zdravotný stav, nechoďte medzi ľudí, neprijímajte návštevy. Rovnako ako pri iných respiračných nákazách treba spolubývajúcich preventívne chrániť tak, že sa dodržiava dôsledná hygiena rúk, nekašle sa do rúk ale do jednorazových vreckoviek, ktoré sa hneď zahodia, príp. do rukáva.
Ako mám postupovať, ak som chronický pacient a potrebujem si dať predpísať lieky, ktoré pravidelne užívam?


Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vyzýva občanov, aby v tomto období kvôli receptom obmedzili návštevy lekárov a prioritne využívali službu erecept, teda zatelefonovali do ambulancie a požiadali o vystavenie elektronického receptu. Týka sa to chronických pacientov, ktorí pravidelne navštevujúci verejné lekárne za účelom výdaja dlhodobo užívaných liekov (vysoký tlak krvi, diabetes, astma a pod.)

Po predpísaní liekov (ideálne s maximálnym možným množstvom užívaných liekov – u väčšiny liekov je to v dávke na tri mesiace, u liekov s obsahom omamných a psychotropných látok v dávke na jeden mesiac) odporúčame telefonicky kontaktovať vášho lekárnika a informovať sa o aktuálnej dostupnosti predpísaných liekov, aby ste v prípade nedostupnosti lieku nemuseli navštíviť viac lekární, prípadne sa do lekárne opakovane vrátiť v prípade potreby objednania lieku.
Ako si vyberiem predpísané lieky?


Slovenská lekárnická komora apeluje na pacientov:
Akútni pacienti požadujúci výdaj liekov bez lekárskeho predpisu alebo pacienti s lekárskym predpisom na liek, ktorí neužívajú dlhodobo (napríklad antibiotiká, analgetiká, antihistaminiká, a pod.), prosím, zvážte osobnú návštevu verejnej lekárne a pokiaľ máte možnosť, požiadajte o výber liekov príbuzných či známych. Prispejete tak k prechodnému zníženiu koncentrácie chorých pacientov v priestoroch lekární. Lieky predpísané na erecept vie vyzdvihnúť aj váš príbuzný.
Všetci pacienti, ktorí pozorujú symptómy ako horúčka, suchý kašeľ, sťažené dýchanie, bolesti hlavy a kĺbov by sa podľa možnosti mali vyhnúť kontaktu s inými ľuďmi a telefonicky kontaktovať svojho lekára, ktorý naordinuje ďalšiu liečbu.
Zdraví klienti verejných lekární (požadujúci výživové doplnky, liečebnú kozmetiku a iný sortiment verejných lekární), odložte návštevu lekárne aspoň o mesiac.
Ako sú chránení zdravotnícki pracovníci v lekárňach?


V priestoroch lekární je potrebné zabezpečiť častejšie uplatňovanie sanitačných postupov v zmysle schváleného hygienického režimu, vetranie priestorov lekárne a dôraz na osobnú hygienu zamestnancov zvlášť v prípade individuálnej prípravy liekov. V regiónoch s potvrdeným výskytom vírusu odporúča Slovenská lekárnická komora zvážiť obmedzenie vstupu pacientom do lekárne a expedovať cez pohotovostné výdajné okienko.
Môžem sa nechať otestovať na koronavírus „pre istotu“?


Na koronavírus neexistujú preventívne testy, iba testy diagnostické, ktoré sa robia na základe odporúčania lekára po dohode s hygienikmi v prípade, že existuje podozrenie na nákazu. Ak lekár vysloví podozrenie z ochorenia COVID-19, pričom zodpovedne posúdi klinické a epidemiologické kritériá s dôrazom na cestovateľskú anamnézu, pacient je riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby.
Je najväčším rizikom cestovanie?


Vzhľadom na súčasnú celosvetovú migráciu ľudí a spôsob prenosu infekcie (kvapôčková infekcia, vzdušná cesta) môže byť každé cestovanie rizikové – napríklad pobyt v letiskovej hale, na palube lietadla, vo vlaku. Preto treba zvážiť nevyhnutnosť cestovania, počas ktorého je o. i. vysoká pravdepodobnosť úzkeho kontaktu (vzdialenosť do 2 m) s inými osobami.
Možno si pri karanténe v súvislosti s podozrením na COVID-19 uplatniť PN? Ako treba v prípade podozrenia postupovať pri dávke ošetrovné?


OČR vybavíte bez návštevy lekára a Sociálnej poisťovne. Stačí, ak vyplníte formulár na stránke Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk a odošlete na adresu pobočky. Žiadosť je možné doručiť Sociálnej poisťovni na e-mailovú adresu príslušnej pobočky, elektronicky prostredníctvom eSlovensko, prípadne poštou na adresu príslušnej pobočky zverejnenej na webe Sociálnej poisťovne.
Tento postup platí v prípade detí do dovŕšenia 11 roku veku (10 rokov + 364 dní). Od 11 rokov veku dieťaťa treba k žiadosti o ošetrovné aj potvrdenie pediatra, ktoré on pošle priamo do Sociálnej poisťovne.
Nie je potrebné podávať žiadosť o ošetrovné v ten istý deň ako bola škôlka alebo škola uzavretá. Môžete tak urobiť aj v nasledujúcich dňoch – týždňoch.

Informácie k uplatneniu PN:
https://www.socpoist.sk/aktuality-pri-karantene-pre-koronavirus-si-mozno-uplatnit-pn-ku-aj-viac-ako-tri-dni-spatne/48411s68251c?
Kde sa dá bližšie informovať o novom koronavíruse?


Odborní pracovníci odpovedajú na otázky verejnosti týkajúce sa ochorenia COVID-19 na Call Centre 0800 221 234 s nepretržitou prevádzkou.
Telefonické linky prístupné pre verejnosť sú uverejnené na webe Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4085:covid-19-posilujeme-infolinky&catid=250:koronavirus-2019-ncov&Itemid=153
Aké informácie sa poskytujú na zverejnených telefónnych linkách?


Pacient s príznakmi telefonuje svojmu lekárovi, ktorý určí ďalší postup liečby.
V súvislosti s informáciami o víruse COVID–19 NCZI sprístupnilo infolinku 0800 221 234, na ktorej pracovníci Call Centra poskytujú všeobecné a organizačné usmernenia, ako postupovať a na koho sa obrátiť v prípade cestovateľskej anamnézy či podozrenia na ochorenie na koronavírus. Linka neslúži na poskytovanie medicínskych informácií.
Odborné informácie poskytujú na linkách ÚVZ SR a regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.
Je príznakom koronavírusu aj hnačka?


Najväčším rizikom pri šírení nového koronavírusu je skutočnosť, že nie každý nositeľ vírusu má aj klinické prejavy ochorenia. Inkubačná doba ochorenia COVID-19 je zvyčajne do 14 dní a prejavuje sa prevažne ako infekcia dýchacích ciest spojená so suchým kašľom. Pri závažnejšom priebehu sa môže objaviť zápal priedušiek či pľúc a v krajných prípadoch aj ťažký zápal pľúc vyžadujúci hospitalizáciu pacienta a pľúcnu ventiláciu. U niektorých ľudí sú prítomné aj črevné príznaky ako bolesti brucha a hnačky, tieto symptómy sa však vyskytujú zriedka. Avšak časť nakazených nemá žiadne prejavy ochorenia, ale vírus pritom šíria ďalej svojho do okolia.
Ak deti ostanú doma (zatvorenie škôl), musím chodiť do práce?


Ak ide o karanténne opatrenie, rodičia majú nárok na OČR (do 10 rokov veku dieťaťa). Všetky aktuálne informácie priebežne uverejňuje Sociálna poisťovňa na svojej webovej stránke (www.socpoist.sk).
Ak riaditelia škôl a zamestnávatelia žiadajú od zamestnanca/žiaka potvrdenie o zdravotnom stave – existuje nejaké?


Áno, vydá ich lekár/pediater.
Môžu slovenské firmy, ktoré obchodujú s talianskymi a prijímajú zásielky, prevziať zásielky, alebo je možné sa nakaziť aj týmto spôsobom?


Životnosť vírusu sa odhaduje na niekoľko hodín, nie dní. Riziko šírenia nového koronavírusu z výrobkov alebo obalov je teda veľmi nízke.
Kde sú presné lokality kde sa nachádzajú nakazení?


Treba sledovať oficiálne webové stránky a sociálne siete Ministerstva zdravotníctva SR a Úradu verejného zdravotníctva SR, ktoré poskytujú aktuálne informácie.
Aké sú odporúčania pre ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia?


Na všetkých ľudí s trvalým alebo prechodným pobytom v SR žijúcim na území SR, ktorí sa vrátili zo zahraničia, sa vzťahuje povinná 14-dňová karanténa. Osoby, ktoré sa vrátili zo zahraničia, sú povinné bezprostredne po návrate na Slovensko oznámiť túto skutočnosť telefonicky alebo elektronicky svojmu ošetrujúcemu lekárovi, ktorý rozhodne o domácej izolácii. Ďalšie odporúčania: Kontrolujte svoj zdravotný stav počas inkubačného času – 14 dní po návrate, dbajte na dôkladnú hygienu rúk, zvýšenú dezinfekciu povrchov v domácnosti, kašlite a kýchajte do papierových vreckoviek, ktoré potom zahodíte do koša. Ak sa u vás počas 14 dní objavia príznaky ako kašeľ, horúčka, sťažené dýchanie, bolesť hrdla, hlavy, kĺbov, telefonicky kontaktuje svojho lekára alebo lekársku pohotovostnú službu a informujte ich o svojom pobyte v rizikovej oblasti,
V prípade, že lekár vysloví podozrenie z nákazy, zabezpečí ďalší postup liečby.
Môžem upozorniť na pohyb zahraničných občanov vo veľkých firmách?


Takéto prípady treba telefonicky nahlásiť na linkách ÚVZ SR a regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.
Čo mám urobiť, ak volám lekárovi a on ma odkáže, napr. na Call Centrum NCZI?


Lekár je povinný postarať sa o liečbu pacienta – lekári dostali presné inštrukcie.
Ako je to s plánovanými operáciami?


S účinnosťou od 18. 3. 2020 Ministerstvo zdravotníctva SR nariaďuje všetkým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby vykonávali všetky potrebné kroky a opatrenia smerujúce k obmedzeniu plánovaných operačných výkonov, ktorých nevykonanie, prípadne odloženie, neorozí život a zdravie osôb.
Kto môže vydať nariadenie o zrušení zhromažďovania ľudí (na aký dlhý čas), zatvorení zariadení (reštaurácie, bary, zjazdy)?


Podobné usmernenia vydáva Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) a hlavný hygienik, resp. zriaďovateľský orgán.
Ako sa dostanem k potvrdeniu o PN a OČR, keď nemám navštíviť lekára?


V prípade OČR netreba navštíviť lekára, stačí vyplniť formulár na webe Sociálnej poisťovne (www.socpoist.sk) a doručiť ho na príslušnú pobočku (mailom, prostredníctvom eSlovensko, prípadne poštou). Informácie k uplatneniu PN:
https://www.socpoist.sk/aktuality-pri-karantene-pre-koronavirus-si-mozno-uplatnit-pn-ku-aj-viac-ako-tri-dni-spatne/48411s68251c?
Môžu opravári alebo kuriéri navštevovať domácnosti?


Je to na zvážení každého občana, ak nevykazujú príznaky ochorenia, neboli v kontakte s chorou osobou, nevrátili sa z rizikovej krajiny, môže. Nie je takýto zákaz.
Aký počet sanitiek je vyčlenených na domáci odber biologického materiálu kvôli podozreniu na koronavírus?


​Spolu deväť posádok záchrannej zdravotnej služby na Slovensku (v každom kraji je jedna takáto posádka) môže zabezpečovať odber biologického materiálu (stery zo slizníc) u pacientov v domácom prostredí s možným podozrením na ochorenie COVID-19.
Personál posádok bol preškolený na odber materiálu infektológom. Stanice záchrannej zdravotnej služby určené pre odber biologického materiálu sú pevne stanovené. Ide o poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby v zriaďovateľskej pôsobnosti MZ SR (teda štátne záchranky).
Sú povolené lyžiarske zájazdy a exkurzie v rámci Slovenska, keď do zahraničia sú zakázané?


Podobné aktivity sú do odvolania zrušené.
Aký je postup pre transport pacienta s podozrením na koronavírusové ochorenie COVID-19?


Telesná teplota 38 °C je pre transport pacienta s podozrením na COVID-19 rozhodujúcim faktorom. Pacienti s pozitívnou cestovateľskou anamnézou a symptómami respiračného ochorenia, ktorí majú telesnú teplotu nižšiu ako 38 °C, majú zostať v domácej izolácii. Po konzultácií s príslušným regionálnym hygienikom (posúdi opodstatnenosť odberu klinickej vzorky) KOS ZZS (Krízového operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby) zabezpečí u pacienta doma odber klinických vzoriek na laboratórnu diagnostiku. Lekár operátor KOS ZZS odporučí takémuto pacientovi symptomatickú liečbu. Lekár operátor KOS ZZS kontaktuje po 8 až 12 hodinách pacienta a verifikuje si jeho zdravotný stav. V prípade zhoršenia zdravotného stavu spojeného so vzostupom telesnej teploty, lekár KOS ZZS po konzultácii s infektológom príslušného infektologického pracoviska rozhodne o hospitalizácii. KOS ZZS oznámi telefonicky transport pacienta príslušnému infektologickému pracovisku a zabezpečí transport osoby prostredníctvom poskytovateľa záchrannej zdravotnej služby.
Ako možno znížiť riziko šírenia nového koronavírusu na pracovisku?


Sledujte aktuálne informácie a odporúčania k služobným cestám. Uistite sa, že vaše pracovisko je čisté a hygienické – povrchy (stoly, stoličky) a predmety (telefóny, klávesnice) čistite pravidelne dezinfekčným prostriedkom. Pripomínajte všetkým, aby si dôkladne a pravidelne umývali ruky teplou vodou a mydlom, používali vhodnú dezinfekciu a dodržiavali respiračnú etiketu. Preventívne dodržiavajte všeobecné hygienické návyky, uvedené v predchádzajúcej otázke.
Ako dlho prežíva vírus na povrchoch?


Predbežné štúdie naznačujú, že koronavírusy môžu na povrchoch pretrvávať niekoľko hodín, až dní. Závisí to od viacerých podmienok - teploty, vlhkosti prostredia, typu povrchu a podobne. V rámci prevencie možno zvoliť časté čistenie povrchov vo vašom okolí dezinfekčnými prostriedkami.
Dá sa na Slovensku testovať na prítomnosť koronavírusu v organizme?


Ak lekár vysloví podozrenie z ochorenia COVID-19, pričom zodpovedne posúdi klinické a epidemiologické kritériá s dôrazom na cestovateľskú anamnézu, pacient je riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby. Laboratórnu diagnostiku vzoriek od pacienta s klinickými symptómami a cestovateľskou anamnézou zabezpečuje Národné referenčné centrum pre chrípku zriadené pri Úrade verejného zdravotníctva SR v Bratislave.
Biologický materiál od pacientov je najvhodnejšie odoberať v prvých dňoch po nástupe klinických príznakov respiračného ochorenia, v tomto období je najväčšia pravdepodobnosť záchytu vírusu. Odber nie je vhodné uskutočniť pred nástupom klinických príznakov, kedy množstvo vírusových častíc v organizme pacienta ešte nemusí dosahovať detekovateľnú hladinu. Znamená to, že počas inkubačnej doby bude test na koronavírusy s najväčšou pravdepodobnosťou negatívny - a napriek tomu môžu u danej osoby za pár dní nastúpiť klinické príznaky spôsobené prítomnosťou koronavírusu. Takáto osoba si môže mylne myslieť, že nie je infekčná a môže infekciu šíriť ďalej.
Týkajú sa opatrenia o obmedzení prevádzky aj kúpeľných zariadení?


Opatrenia neplatia pre prírodné liečebné kúpele a kúpeľné liečebne na základe návrhu lekára. Od 13. 3. 2020 až do odvolania sa zakazuje prevádzka týchto zariadení: prírodné a umelé kúpaliská, telovýchovno-športové zariadenia, zariadenia starostlivosti o ľudské telo, zariadenia pre deti a mládež vrátane zariadení starostlivosti o deti do 3 rokov veku okrem zariadení sociálnych služieb, zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a špeciálnych výchovných zariadení. Zakazujú sa prevádzky verejného stravovania, ktorými sú cukrárne, bistrá, kaviarne, bary a podobné zariadenia verejného stravovania, okrem reštaurácií a stánkov s rýchlym občerstvením. Zakazuje sa prevádzka wellness centier vrátane bazénov v ubytovacom zariadení, prevádzky zábavného charakteru, ktorými sú napríklad kasína, kiná a iné prevádzky voľnočasového charakteru, napríklad lyžiarske strediská, rekondičné pobyty.
Čo musím spraviť, keď som sa vrátil zo zahraničia?


Od 13. 3. 2020 od 7.00 h až do odvolania je nevyhnutné dodržiavať povinnú 14-dňovú domácu karanténu pre ľudí s trvalým alebo prechodným pobytom v SR žijúcim na území SR nad 90 dní, ktorí sa vrátia zo zahraničia (vrátane osôb žijúcich v spoločnej domácnosti). Za nedodržanie domácej karantény hrozí sankcia vo výške 1 659 eur. Osoby, ktoré sa vrátili zo zahraničia sú povinné bezprostredne po návrate na Slovensko oznámiť túto skutočnosť telefonicky alebo elektronicky svojmu ošetrujúcemu lekárovi, ktorý rozhodne o domácej izolácii.
Počas tejto doby ste povinní:
- Sledovať svoj zdravotný stav (náhly nástup aspoň jedného z týchto príznakov: horúčka, kašeľ, dýchavičnosť) a v prípade objavenia sa príznakov bez meškania telefonicky kontaktovať ošetrujúceho lekára a územne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a podrobiť sa odberu biologického materiálu.

- Zdržať sa sociálnych kontaktov (napr. návštev kultúrnych, spoločenských, športových alebo iných hromadných podujatí alebo prijímania osôb alebo vykonávania spoločenských aktivít v mieste izolácie).

- Zdržať sa cestovania.

- Zdržať sa účasti na výučbových aktivitách s výnimkou e-learningových foriem.

- Zdržať sa pracovnej činnosti s výnimkou práce v mieste domácej izolácie.

- Zdržať sa akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie alebo prijímať v mieste izolácie vnímavé osoby.
Vzťahuje sa povinná 14-dňová karanténa na vodičov nákladnej dopravy, ktorí prichádzajú zo zahraničia?


Nie, opatrenie sa nevzťahuje na:

- vodičov nákladnej dopravy, ktorí vstupujú na územie Slovenskej republiky za účelom prepravy, nakladania a vykladania tovaru,

- vodičov a posádky dopravnej zdravotnej služby, ktorí vykonávajú transport pacienta,

- pilotov dopravných lietadiel, ktorí neopustia palubu lietadla s výnimkou vykonania predletovej a medziletovej prípravy, pri tranzitoch alebo spiatočných letov

- posádku v lodnej nákladnej doprave, ktorí vstupujú na územie Slovenskej republiky za účelom prepravy, nakladania a vykladania tovaru,

- rušňovodičov a strojvodcov v železničnej nákladnej doprave, ktorí vstupujú na územie Slovenskej republiky za účelom prepravy, nakladania a vykladania tovaru.
Pozor! Vodičom nákladnej dopravy, posádke v lodnej nákladnej doprave, rušňovodičom, vozmajstrom, vlakovým čatám a obslužným pracovníkom v železničnej nákladnej doprave sa pre ich potrebný pobyt na území Slovenskej republiky mimo plnenia pracovných povinností nariaďuje domáca izolácia, pokiaľ je to možné mimo osôb, ktoré s nimi žijú v spoločnej domácnosti.
Čo robiť a čo nerobiť v domácej izolácii?


Pre fungovanie domácnosti počas povinnej karantény platí niekoľko pravidiel.
Nákupy si skúste zorganizovať s pomocou priateľov, rodiny či blízkych a poprosiť ich, aby vám ich nechali pred dverami alebo na inom určenom mieste, prípadne, ak sa dá, využite službu dovozu potravín do domácnosti. Ak to nie je možné, choďte do obchodu v čase keď tam nie je veľa ľudí a zoznam vecí si pripravte dopredu, aby ste pri nákupe strávili čo najmenej času.

Prevenciou voči vírusovému ochoreniu je najmä dôsledné umývanie rúk dezinfekčným mydlom a časté, nárazové vetranie miestností. Kľučky, povrchy a predmety, ktoré bežne používate, dezinfikujte častejšie prípravkami s obsahom chlóru alebo alkoholu. Používajte jednorazové papierové a vlhčené utierky, každý člen rodiny má mať svoj vlastný uterák. Rovnako vlastný tanier, poháre či príbor. Ideálnym riešením pre člena rodiny, ktorý prišiel zo zahraničia, je samostatná izba a minimálne kontakty s ostatnými. Ak to aj nie je možné, každý člen rodiny by mal urobiť maximum pre to, aby k prípadnému prenosu ochorenia neprišlo.


Počas domácej izolácie:

- Sledujte svoj zdravotný stav.

- Ak sa u vás objaví aspoň jeden z príznakov ako horúčka, kašeľ, dýchavičnosť, hneď kontaktujte telefonicky svojho ošetrujúceho lekára, aj príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a dohodnite sa na odbere biologického materiálu.

- Obmedzte kontakty s inými osobami, nenavštevujte kultúrne, spoločenské, športové alebo iné hromadné podujatia, neprijímajte a nechoďte na návštevy.

- Necestujte.

- Na výučbové aktivity využívajte e-learningové formy.

- Vykonávajte iba takú pracovnú činnosť, ktorú môžete vykonávať v mieste izolácie.

- Zdržte sa akýchkoľvek činností mimo miesta.
Ak som prišla do kontaktu s nakazeným človekom a nachádzam sa momentálne v hoteli alebo na ubytovni, môžem sa presunúť domov? Ak áno, za akých okolností?


V nadväznosti na nariadenie hlavného hygienika SR o uzatvorení prevádzok poskytujúcich služby (až na niektoré výnimky) mnohé hotely zatvárajú svoje zariadenia. Snažte sa počas presunu do domáceho prostredia maximálne obmedziť kontakt s inými ľuďmi a využiť individuálnu dopravu, keďže sa na vás vzťahuje 14-dňová karanténa.
Ak sa vrátim zo zahraničia, neprídem do kontaktu s rodinnými príslušníkmi a mám svoju samostatnú izbu, kúpeľnú, kuchyňu,... musí byť v karanténe moja rodina? Ak máme spoločný vchod, ale každý má svoje poschodie, musia byť v karanténe?


Karanténa sa vzťahuje na ľudí žijúcich v spoločnej domácnosti s osobou, ktorá sa vrátila zo zahraničia. Nevzťahuje sa na ľudi v samostatnej bytovej jednotke. V tomto pripade je to podobná situácia, ako napríklad v paneláku, kde je spoločny vchod a samostatné bytové jednotky.
Na internete kolujú názory virológov, že sa odporúča pobyt na vzduchu. Mám sa teda prechádzať vonku, samozrejme za predpokladu vychádzok v časoch, keď je vonku najmenej ľudí?


Pobyt na čerstvom vzduchu je vítaný. Treba sa, samozrejme, vyhýbať miestam s veľkou koncentráciou ľudí, napríklad detským ihriskám.
Aké obchody a služby nebudú najbližšie dni v prevádzke?


S účinnosťou od 16. 3. 2020 od 6.00 h sa na obdobie 14 dní uzatvárajú všetky maloobchodné prevádzky a všetky prevádzky poskytujúce služby okrem:

- predajní potravín, mäsa, chleba a pečiva, ovocia a zeleniny, predajní potravín na osobitné výživové účely pre dojčatá a malé deti a predajní potravín na osobitné lekárske účely,

- lekární, predajní a výdajní zdravotníckych pomôcok,

- predajní drogérie,

- čerpacích staníc pohonných hmôt a palív,

- predajní novín a tlačovín,

- predajní s krmivom pre zvieratá a veterinárnych ambulancií,

- prevádzok telekomunikačných operátorov,

- prevádzok verejného stravovania a stánkov s rýchlym občerstvením,

- prevádzok poštových, bankových a poisťovacích služieb,

- prevádzok internetových obchodov (eshop) a donáškových služieb,

- taxi služieb (iba za účelom prepravy tovarov),

- autoservisov a odťahových služieb,

- práčovní.
Ak nechcem ísť pri návrate domov do zberného miesta, môžem ísť na chatu alebo si zaplatiť hotel?


Ak prichádzate zo zahraničia, musíte dodržiavať 14-dňovú karanténu. Tá sa nedá dodržiavať v hoteli, kde sa pohybuje množstvo ľudí.
Som kamionista, ktorý chodí rozvážať cez hranice tovar. Musí byť moja rodina v karanténe a ja tiež v čase, keď sa zdržiavam na SR? Ako dlho musí byť moja rodina v karanténe, keď chodím každý deň cez hranice? Môžem ísť za hranice pre rodinného príslušníka, keď som kamionista a nevzťahuje sa na mňa karanténa?


Karanténa nevzťahuje na vodičov nákladnej dopravy, ktorí vstupujú na územie Slovenskej republiky za účelom prepravy, nakladania a vykladania tovaru. Znamená to, že ak pôjdete za hranice vyzdvihnúť rodinného príslušníka, musíte ísť do karantény.
Ako postupovať, ak som v nariadenej karanténe, ale nemám nikoho, kto by mi pomohol s nákupom alebo venčením psa?


Ideálne je obrátiť sa na mestský/miestny/obecný úrad, ktorý v tomto vie byť nápomocný.
Majú občania SR, ktorí sa chcú vrátiť domov, kontaktovať veľvyslanectvo?


Áno, treba kontaktovať slovenské veľvyslanectvo v danej krajine. Všetci naši občania však budú musieť po návrate povinne absolvovať 14-dňovú karanténu v zariadeniach MV SR. MV SR má k dispozícii tri zariadenia (Gabčíkovo, Liptovský Ján, Donovaly), ktoré sa budú napĺňať postupne.
Bude ubytovanie v zberných miestach zadarmo?


Ubytovanie bude zadarmo s tým, že sa bude platiť príspevok na stravu. Keď ministerstvo vnútra prinesie podrobnejšie informácie, doplníme.
Je pravda, že užívanie liekov s obsahom ibuprofénu podporuje množenie koronavírusu v ľudskom organizme?


Ide o hoax, ktorého nepravdivosť potvrdili viaceré významné inštitúcie vrátane Európskej liekovej agentúry, Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv či Slovenskej lekárnickej komory. Použitie ibuprofénu podľa schválenej písomnej informácie pre používateľa predstavuje účinnú a bezpečnú liečbu horúčky a bolesti.
Je možný prenos koronavírusu prostredníctvom pitnej vody?


Svetová zdravotnícka organizácia vydala stanovisko, podľa ktorého nie je pitná voda potvrdeným faktorom prenosu nového koronavírusu. Úrad verejného zdravotníctva SR informuje, že v súvislosti s koronavírusom na Slovensku nie je potrebné mať obavy z používania pitnej vody z verejných vodovodov, ani ju netreba vo zvýšenej miere dezinfikovať.
Sú domáce testy, ktoré predáva známy internetový obchod, spoľahlivé?


Štátny ústav pre kontrolu liečiv vyzýva, aby k takýmto samotestom ľudia pristupovali s rozvahou. Výsledky takýchto skríningových testov musia byť potvrdené testom s priamou detekciou vírusu, a preto sa nedá výsledok považovať za stopercentne hodnoverný. Takisto pri kúpe testu treba byť opatrný. "Pri nákupe diagnostických testov občanom odporúčame, aby si overili základné parametre, ktoré má takáto zdravotnícka pomôcka spĺňať. Na vonkajšom obale sa má nachádzať informácia o výrobcovi a/ alebo tzv. splnomocnenom zástupcovi (v prípade, že výrobca sa nachádza mimo EÚ), označenie CE a názov výrobku v slovenskom jazyku. Zdravotnícka pomôcka má tiež obsahovať návod na použitie v slovenskom jazyku," upozorňuje ŠÚKL.

FAQ

pre dobrovoľníkov na infolinke NCZI 0800 22 1234